A székrekedés számos idős embertársunk életét nehezíti meg, hiszen a kor előrehaladtával a székrekedéshez vezető tényezők száma sokasodik. Melyek ezek a tényezők?
Étrend
Étrendünk hatással van az emésztésre. Ha nem táplálkozunk kiegyensúlyozottan, nem iszunk elegendő folyadékot vagy nincs elég rostanyag az ételeinkben, akkor emésztőrendszerünk eléggé lelassulhat ahhoz, hogy székrekedésünk legyen. Időskorban, amikor az étvágytalanság a testmozgás hiányával párosul, az étrend nagyon sokszor egyoldalú.
A család ezen a téren is fontos szerepet kap: figyeljünk szüleinkre, nagyszüleinkre. Lepjük meg néha őket magas rosttartalmú ételekkel és italokkal.
Kiszáradás
Az ajánlott folyadékbevitel időskorban sem változik, a szomjúságérzet viszont igen: utóbbi sajnálatos módon csökken. A kiszáradás nem csak székrekedéshez vezet, hanem ennél súlyosabb problémákhoz is vezethetnek: ájulás, húgyúti fertőzések vagy például vesekő kialakulásához.
Egy-két apró trükk talán segíthet abban, hogy ne feledkezzünk meg az ivásról:
- minden reggel készítsünk egy nagy adag teát (lehetőleg koffeinmenteset, preferáltan herba- vagy gyümölcsteát)
- a változatosság gyönyörködtet: más színű, illetve illatú teafüveket használjunk
- a folyadék legyen elérhető fizikai közelségben.
A testmozgás hiánya
A testmozgás hiánya, a TV képernyője előtti hosszas időtöltés vagy a hosszú ideig tartó fekvés is megzavarhatja emésztési rendszerünket. Néha nem sokat tehetünk ez ellen, különösen akkor, ha korlátozva vagyunk mobilitásunkban, például betegség miatt. Ha egészségünk megengedi és mód van rá, egy kiadós séta is sokat segíthet testünknek, lelkünknek egyaránt.
Betegség
A székrekedés tüneteit olykor valamilyen betegség okozhatja vagy fokozhatja. Némelyek olyan súlyos akut betegségben szenvednek, mint például a bél elzáródása, másokat krónikus bélrendszeri megbetegedések kínoznak, mint például az irritábilis bélszindróma okozta székrekedés. A Parkinson-kór és a hypothyreosis (pajzsmirigy-alulműködés) szintén székrekedést okozhatnak.
Gyógyszerek
A székrekedés bizonyos gyógyszerek (például opioid fájdalomcsillapítók), vagy akár egészségmegőrző készítmények (például a vastartalmú szerek) mellékhatásaként is jelentkezhet.
Gondosan el kell olvasni a szedett gyógyszer betegtájékoztatóját, különös tekintettel a mellékhatásokra. Ezek vonatkozásában kérjük ki kezelőorvosunk vagy gyógyszerészünk tanácsát is.