Ha az emésztési ritmus felborul, nehéz kideríteni, hogy mi lehet az oka. A székrekedéshez vezető tényezők feltárása és megértése segíthet a probléma megoldásában.
Míg a székrekedés gyakori állapot, addig a különböző emberek esetében különböző tényezők válthatják ki ezt a problémát. A székrekedés leggyakoribb okai, vagy erősítő tényezői lehetnek: a kiegyensúlyozatlan étrend, a testmozgás hiánya vagy csak egy jel, hogy az emésztőrendszer nem úgy működik, ahogy kellene. Ha megtaláljuk a kiváltó okot, akkor már csak a megfelelő utat kell követnünk ahhoz, hogy emésztési ritmusunk újra helyreálljon. Milyen tényezőkre figyeljünk?
Étrend, mint a székrekedés lehetséges oka
Étrendünk hatással van az emésztésre. Ha nem táplálkozunk kiegyensúlyozottan, nem iszunk elegendő folyadékot vagy nincs elég rostanyag az ételeinkben, akkor emésztőrendszerünk eléggé lelassulhat ahhoz, hogy székrekedésünk legyen.
Utazás
Az utazás a jól bevált étrend és a megszokott napi rutin megváltozásával jár, ami nem marad következmények nélkül. Néha az is gondot jelenthet, hogy idegen helyen nem találjuk komfortosnak a WC használát.
Tétlenség
A testmozgás hiánya, a TV képernyője előtti hosszas időtöltés, vagy a hosszú ideig tartó fekvés is megzavarhatja emésztési rendszerünket. Néha nem sokat tehetünk ez ellen, különösen akkor, ha korlátozva vagyunk mobilitásunkban, például betegség miatt.
Hormonok
A hormonrendszer átalakulása vagy zavara is vezethet székrekedéshez. Jellemző életszakaszok, illetve periódusok: menstruációs időszak, terhesség, menopauza vagy klimax.
Gyógyszeres kezelés
A székrekedés lehet a gyógyszerek – például a fájdalomcsillapítók, a nyugtatók, a magas vérnyomás elleni készítmények vagy akár a vaspótlók – mellékhatása. Gondosan el kell olvasni a szedett gyógyszer betegtájékoztatóját, különös tekintettel a mellékhatásokra. Ezek vonatkozásában kérjük ki kezelőorvosunk vagy gyógyszerészünk tanácsát is.
Kor
A székrekedés, a 60 év fölötti korosztály csaknem egyharmadát érinti*, különösen a nőket. A korosztály sajátosságának mondható az emésztőrendszer természetes lassulása. Szintén jellemző idősebb embertársainkra, hogy – egészségromlás okán – gyógyszeres kezelés alatt állnak, megszenvedve a nem kívánt mellékhatásokat. Említhetjük a csökkent éh-, valamint szomjúságérzet, melyek kiegyensúlyozatlan táplálkozáshoz és dehidratáltsághoz vezethetnek. Gyakoriak lehetnek a fizikai mozgás korlátozottságával járó időszakok is.
Az említett okok egyenként is elegendőek lennének a székrekedés kialakulásához, ám egyidejű jelenlétnél halmozottan fennáll annak kialakulása.
*American Gastroenterological Association technical review on constipation, Gastroenterology. 2013 January ; 144(1): 218–238
Betegség
A székrekedés tüneteit olykor valamilyen betegség okozhatja vagy fokozhatja. Némelyek olyan súlyos akut betegségben szenvednek, mint például a bél elzáródása, másokat krónikus bélrendszeri megbetegedések kínoznak, mint például az irritábilis bél szindróma okozta székrekedés. A Parkinson-kór és a hypothyreosis (pajzsmirigy-alulműködés) szintén székrekedést okozhatnak.