A gyerekek olyanok, mint a felnőttek: egyesek naponta háromszor is produkálhatnak székletet, mások hetente háromszor. Székrekedésről akkor beszélünk, ha hetente csak egyszer vagy kétszer van bélmozgás.
Eltérőek lehetnek a tünetek is. Lehet, hogy a széklet kemény, de az is lehet, hogy problémás a székelés. Egyéb tünet is jelentkezhet, mely lehet a székrekedés kísérője, de lehet akár a székrekedéstől független is. Ezért nagyon fontos, hogy amennyiben az alábbi tünetek bármelyikét észleljük gyermekünkön, azonnal forduljunk orvoshoz, a komolyabb betegségek kizárása érdekében:
- erős fájdalom
- hányinger
- láz
- hányás
- étvágytalanság
- megkeményedett has
- véres széklet.
Mi okozhat székrekedést?
Rostok hiánya
Az egészség megőrzése érdekében, kiegyensúlyozottan kell táplálkoznunk. Ha a gyermek étrendje nem tartalmaz rendszeresen magas rosttartalmú ételeket, akkor létfontosságú tápanyaghiány alakulhat ki a szervezetében. A rosthiányos táplálkozás egyik következménye a széklet megkeményedése. Fontos, hogy ne teljen el úgy nap, hogy gyermekünk asztalára nem kerül teljes kiőrlésű gabonából készült étel, gyümölcs és zöldség.
Magas rosttartalmú gyümölcsök:
- áfonya
- alma
- ananász
- citrom
- eper
- görögdinnye
- grépfrút
- málna
- mandarin
- mangó
- papaya
- sárgadinnye
- barack
- szeder
- cseresznye
- szőlő
- kivi
- narancs
- ribizli.
Bizonyos gyümölcsök – például a banán- túlzott fogyasztása növelheti a székrekedés.
Magas rosttartalmú zöldségek:
- brokkoli
- zeller
- céklafélék
- cikória
- fehérrépa, sárgarépa
- cukkini
- paprika
- káposzta
- fejes saláta
- karfiol
- paradicsom
- póréhagyma, vöröshagyma
- retek
- spárga
- spenót
- uborka
- zöldbab
- kelbimbó.
Kevés folyadékbevitel
A napi ajánlott folyadékbevitel életkoronként változik. Gyerekkorban különösen fontos, hogy elegendő mennyiségű folyadékot igyon gyermekünk. Mégis mennyit? És mit igyon a gyerek?
Az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság ajánlása szerint a napi vízbeviteli referenciaértékek az alábbiak:
- Gyermek, 2–3 éves: 1300 ml/nap
- Gyermek, 4–8 éves: 1600 ml/nap
- fiú, 9–13 éves 2,1 liter/nap
- lány, 9–13 éves 1,9 liter/nap
- serdülő fiú, 14–18 éves: 2,5 liter/nap
- serdülő lány, 14–18 éves: 2,0 liter/nap
A gyermek testsúlyát is figyelembe véve, a következő internetes kalkulátor segítségével tájékozódhatunk az ajánlott napi folyadékszükségletről.
A kapott eredmények iránymutatásul szolgálnak, hiszen a gyermekek napi folyadékszükséglete nem csak kor és testsúly függvénye! Ezért vegyük figyelembe az egyéni igényeket, az egészségi állapotot, valamint az adott körülményeket.
Mivel a gyerekek figyelme gyakran elterelődik a szomjúságról, adunk néhány tippet arra, hogy elkerüljük a folyadékhiányos állapotot:
- rendszeresen emlékeztessük a gyerekeket az ivásra
- gyakran kínáljuk, főleg játék közben
- mindig legyen a gyerek keze ügyében egy pohárnyi vagy palacknyi víz
- étkezések során kínáljuk vízzel is
- tanítsuk meg gyermekünket arra, hogy önállóan is megbizonyosodjon arról, hogy elegendő folyadékot fogyasztott.
Pár gondolat arról is, hogy mit igyon a gyerek:
- elsősorban víz (szénsavmentes)
- herba- vagy gyümölcstea, lehetőleg cukormentesen. A változatosság gyönyörködtet: javasoljuk a különböző színű, illetve illatú teafüvek használatát.
- koffeinmentes italok
- tej.
Fizikai inaktivitás
Mozgás hatására bélműködésünk is felgyorsul. A fizikai aktivitás hiánya a gyermek lassú emésztésének és ebből kifolyólag székrekedésének oka is lehet.
Fájdalom
A popsi kipirosodása és gyulladása nem csak a tünete, de olykor az oka lehet a székrekedésnek. A gyulladással járó fájdalom felerősödhet székelés közben, illetve után, ezért a gyerek inkább elfojtja a székelési ingert. Ez székrekedéshez vezethet. Amennyiben fennáll a gyanúja bármilyen elváltozásnak vagy gyulladásnak, csillapítsuk a fájdalmat és kérjük a gyerekorvos vagy gyógyszerész tanácsát.
Környezeti változások
Az utazás a jól bevált étrend és a megszokott napi rutin megváltozásával is jár. Amikor ismeretlen a környezetünk, előfordul, hogy kivárunk a WC-használattal, ami sajnos növeli a székrekedés esélyeit. Mit tanácsolunk? Tegyünk komfortosabbá, biztonságosabbá a körülményeket, például az otthon már megszokott higiéniai kendők használatával.
Betegség és gyógyszermellékhatás
A székrekedés bizonyos gyógyszerek, vagy akár egészségmegőrző készítmények (például a vastartalmú szerek) mellékhatásaként is jelentkezhet. Gondosan el kell olvasni a szedett gyógyszer betegtájékoztatóját, különös tekintettel a mellékhatásokra. Ezek vonatkozásában kérjük ki a gyermekorvos vagy gyógyszerész tanácsát is.
Ami nem annyira nyilvánvaló… lelki okok
Székrekedéshez nem csak testi, hanem lelki okok is vezethetnek. A leggyakrabban előforduló gyermekkori pszichés tényezőkként említhetjük:
- szorongás
- stresszhatás (például kórházi kezelés következménye)
- kistestvér születésével járó változások a családban
- közösségbe való kerülés (bölcsőde, óvoda elkezdése)
- megfelelési kényszer következménye
- költözés
- egyéb nagyobb változás (haláleset a családban).
Bármelyik lelki probléma is áll a háttérben, fontos annak felderítése és a szorongás oldása. Javasoljuk, hogy a fájdalmas székletürítés állapotának megszüntetésével párhuzamosan, konzultáljanak gyermekorvossal vagy gyermekpszichológussal. Addig is, érdemes fontolóra venni a LaxaClean kipróbálását, mely gyors segítséget nyújt a székrekedés problémájára.