A székrekedés hatása számos problémát okozhat, mely a puffadás érzésétől a székelési nehézségig terjedhet. A különböző tünetek ellenére a székrekedést jól lehet kezelni.
Székrekedésről akkor beszélhetünk, ha a székürítések száma heti háromnál kevesebb vagy két székürítés közt 48 óránál hosszabb idő telik el, a széklet a normálisnál sokkal keményebb, egyszerre viszonylag kis mennyiségű, naponta 50 grammnál kevesebb, az ürülés lassú és nehezen, csak erőlködés árán megy, utána is megmarad a teltségérzet.
A székrekedés kellemetlen tüneteit sokan megtapasztalták, de az emberek többsége csak átmenetileg. A gyakori tünetek közé tartozhat:
- Bogyó-szerű széklet
- Kemény vagy fájdalmas székelés
- Félelem a WC-re járástól
- Túlzott szelesség és teltségérzet
- Puffadás
- Gyomorfájás és étvágytalanság
A székrekedés tünetei túlmutathatnak a fizikai tényezőkön. Gyakori például, hogy utazáskor, idegen helyen megváltozik a bélműködés. Ez ideig-óráig nem kóros, lelki tényezőkkel magyarázható.
Míg a nők és az idősek inkább hajlamosak a székrekedésre, bárkinél felborulhat a belek rendszeres ritmusa, ha dehidrált, vagy hiányzik a rost a táplálékából.
Mi történik székrekedéskor?
Az emésztőrendszer olyan összetett szervrendszer, amely azért dolgozik, hogy az élelmiszereket energiává és tápanyaggá alakítsa.
- Az emésztés a szájban kezdődik. Miután az ételt megrágjuk, az összekeveredik a nyállal, bejut a nyelőcsőbe, majd a gyomorba, ahol a gyomorsav és a speciális enzimek megkezdik a fehérjék és egyéb tápanyagok emésztését.
- A folyékony táplálék azután átmegy a vékonybélen, ahol tovább bomlik, a véráramba felszívódó egyedi molekulákra és egyéb tápanyagokra.
- Az utolsó emésztési szakasz a vastagbélben és colonban (végbél) történik. Az elektrolitok és a víz felszívóik, a maradék a végbél felé tömörödik.
- A széklet ezután a végbélben tárolódik, amíg elegendő mennyiség el nem indítja a bélfali receptorokon át a kiürítést. Székrekedés akkor fordulhat elő, ha a végbélben lévő salakanyag túlságosan száraz ahhoz, hogy az ürítési ingert kiváltsa. Ezzel a széklet tovább keményedhet, mivel a végbélben marad, és fájdalmat és puffadást okoz.
Különböző típusú székrekedések
Bárki megtapasztalhatja, hogy a székrekedés lehet akár néhány napig tartó, vagy néhány hetente visszatérő. Általában az étrend, az utazás, a stressz, a testmozgás hiánya, a gyógyszerek, a betegség és a hormonális egyensúlyhiány (például menstruáció, terhesség és menopauza) változásai miatt következik be. A jó hír az, hogy a székrekedés könnyedén feloldható, azonban ha a tünetek nem szűnnek meg, akkor ellenőriztetni kell a kezelőorvossal, vagy kérje gyógyszerésze tanácsát.
Amennyiben három hónapnál hosszabb ideig rendszeresen székrekedést tapasztal, ellenőriztetni kell a kezelőorvossal, mert fennállhat a krónikus székrekedés esete.